Muzeum Toruńskiego Piernika

W zlokalizowanym w budynku dawnej XIX-wiecznej fabryki pierników, należącej niegdyś do rodziny Weese muzeum, odkrywać można tajemnice najsłynniejszego toruńskiego przysmaku. Zwiedzający mogą wypiec swoje własne pamiątkowe pierniki i zwiedzić ekspozycję zlokalizowaną na 3 poziomach, na których zaprezentowano zabytki związane z rzemiosłem i przemysłem piernikarskim od czasów średniowiecza do XX w. Wśród nich zobaczyć można m.in. formy piernikarskie, oryginalne naczynia i sprzęty kuchenne, piece służące do wypieku pierników, a nawet samochód marki Żuk, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów toruńskie pierniki.

Kup bilet
Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

„Toruń i jego historia” to nowoczesna, multimedialna ekspozycja zlokalizowana na 4 piętrach zabytkowego Domu Eskenów, prezentująca dzieje Torunia od czasów przedlokacyjnych, poprzez średniowiecze, czasy nowożytne, XIX w., dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, okres PRL-u, aż do 1990 roku. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. towary, którymi handlowali toruńscy kupcy, dokumenty związane z miastem, zabytki ilustrujące życie codzienne mieszkańców, wywieszki cechowe, monety czy broń białą oraz palną z okresu pruskiego (XIX w.). Dopełnieniem wystawy jest film „Księga Toruń” 3D ukazujący historię miasta.

Kup bilet
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

To pierwsze w Polsce muzeum poświęcone polskim globtroterom i ich wyprawom po całym świecie. Ekspozycja prezentuje dorobek podróżniczy Tony’ego Halika, Elżbiety Dzikowskiej oraz innych polskich podróżników i badaczy, a także wybrane eksponaty z ich kolekcji. Zobaczyć można tu m.in. wielobarwne tkaniny z Gwatemali i Meksyku, ozdoby ciała łowców głów z Indii oraz Papui Nowej Gwinei, biżuterię kobiet z Etiopii oraz Namibii, dekoracyjne naszyjniki i stroje mniejszości narodowych z Chin. Wystawę uzupełniają unikatowe materiały filmowe dokumentujące zanikające kultury.

Kup bilet
Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

Kamienica pod Gwiazdą

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu znajduje się w słynnej barokowej kamienicy z fasadą zdobioną XVII-wieczną sztukaterią. Oglądać można w nim ekspozycję „Świat Orientu”. Wśród eksponatów znajdują się starożytne wyroby z brązu, kamienia, drewna, kamieni półszlachetnych, a także broń daleko- i bliskowschodnia oraz tkaniny. Ozdobą kolekcji jest zbiór przedmiotów ceramicznych, na który składają się zarówno figurki grobowe, jak i naczynia. Zabytki pochodzą z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Dodatkową atrakcją jest udostępniany w sezonie turystycznym orientalny ogród zlokalizowany na tyłach kamienicy.

Kup bilet
Kamienica pod Gwiazdą

Wydawnictwa i pamiątki

W ofercie m.in. katalogi monograficzne, katalogi zbiorów, publikacje specjalistyczne, przewodniki, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, przewodniki. Ponadto: gry i zabawy, koszulki, torby, kubki, formy piernikowe, piernikowa biżuteria, fartuszki i inne.

Kup
Wydawnictwa i pamiątki