Cena: 36,00 zł

Brak towaru na stanie magazynowym

Katalog Kwiaty na jedwabiu. Chińskie tkaniny haftowane w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu ma za zadanie zwrócić uwagę na ważny i cenny zespół w kolekcji zabytków z Dalekiego Wschodu – grupę pochodzących z Chin haftowanych tkanin.

We wstępie omówiona została historia tego zbioru zabytków w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Dowiemy się o tym, że poprzedni właściciele zbierali chińskie tkaniny haftowane powodowani ogromnym zainteresowaniem i fascynacją sztuką i kulturą Państwa Środka. Wstęp opisze rozwój technik hafciarskich w Chinach. Poznamy rodzaje dekoracji i ich specyfikę. Znajdziemy tu także zarys rozwoju typów dekoracji uwzględniający zmiany stylistyczne, innowacje technologiczne, a także określone preferencje w doborze motywów zdobniczych oraz różnice regionalne w hafciarstwie chińskim.

W katalogu zastosowano układ chronologiczny. Wyroby pochodzą od czasów dynastii Qing (1644–1911) i okresu panowania cesarza Yongzheng (1723–1735) po wiek XXI. Hasła katalogowe oprócz wiedzy o danym przedmiocie z określeniem typu wyrobu, czasu powstania, techniki i wymiarów oraz pochodzenia zawierają także komentarz, który często interpretuje motyw zdobniczy, kompozycję dekoracji lub cel powstania wyrobu. Wszystkim hasłom towarzyszą barwne ilustracje.

Dzięki wydawnictwu można poznać rozmaitość form wyrobów o charakterze użytkowym. Wyroby te prezentują ogromną rozmaitość wzorów dekoracji oraz stosowanych barw i technik hafciarskich. Hafty chińskie zachwycają niesłychaną precyzją i bogatą inwencją twórców. Są dowodem niezwykłych umiejętności chińskich hafciarzy w posługiwaniu się różnorakimi technikami hafciarskimi. Na końcu wydawnictwa podano podstawową bibliografię tematu.

Katalog Chińskie tkaniny haftowane w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu będzie stanowić atrakcyjną pozycję dla wszystkich instytucji i osób, którym niezbędna jest wiedza o kulturze i sztuce Chin, a także tym, którzy chcą zdobyć lub poszerzyć swoje wiadomości.

Toruń 2021, il. kol. i cz.-b., ss. 120, ISBN 978-83-66208-21-6, cena: 36 zł