Cena: 8,00 zł

Bogato ilustrowany folder towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem eksponowanej w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w 2022 roku.

Folder prezentuje niezwykłe prace malarskie pochodzące z wioski Xalitla znajdującej się w meksykańskim stanie Guerrero. Tutaj lokalni artyści trudnią się malarstwem wykonywanym na papierze amate, uzyskiwanym z kory dzikiego figowca. Materiał ten jest istotnym elementem meksykańskiej kultury, sięgając swoją historią czasów prekolumbijskich. Nazwa wywodzi się z języka nahuatl od słowa ámatl.

Prace tworzone na papierze amate dzielą się na „historie” oraz na przedstawienia dekoracyjnych, przestylizowanych zwierząt: ptaków, jeleni, królików. W gatunku zwanym „historią” dominuje wiele postaci ludzkich i wątków tematycznych. Podejmowana problematyka związana jest z życiem codziennym oraz obrzędami i świętami obchodzonymi przez mieszkańców wsi. Artyści wyobrażają: sianie, zbiór plonów i owoców, wypas bydła, ścinanie drewna, noszenie wody ze studni, przygotowywanie posiłków, a także śluby, zabawy, tańce, sceny religijne, obrzędy ludowe.

Toruń 2022, red. Magdalena Nierzwicka,  il. kol. i cz-b., ss. 24, cena: 8 zł